Woda jest najbardziej naturalnym płynem i w zasadzie jedynym niezbędnym nam do życia. Nie zawiera żadnych dodatków, nie ma cukru, a tym samym kalorii.
Woda buduje nasze ciało. Jej zawartość może sięgać nawet 75% całkowitej masy ciała (noworodki 75%, dorośli 50-60%). Znajduje się we wszystkich tkankach i komórkach i to właśnie dzięki niej mogą zachodzić wszystkie procesy niezbędne do życia. Bez jedzenia możemy przeżyć nawet miesiąc, a bez wody jedynie kilka dni.
Woda stanowi średnio 60% masy naszego ciała i jest nam niezbędna do życia. Choć zdajemy sobie z tego sprawę, to wielu z nas traktuje ją jedynie jako podstawę do przygotowania filiżanki kawy czy herbaty. Zanik wody w organizmie ma jednak szereg różnych konsekwencji , gdyż:
- Woda jest niezbędna do normalnego przebiegu procesów trawiennych. Przełykanie oraz transport wzdłuż przewodu pokarmowego zależy od odpowiedniej zawartości wody w ślinie, soku żołądkowym, jelitowym oraz w żółci. Gdy wody zaczyna brakować przebieg wszystkich procesów zostaje zaburzony.
- Woda pomaga oszukać apetyt. Nie bez powodu regularne picie większych ilości wody między posiłkami (oraz na czczo i tuż przed snem) zaleca się wszystkim osobom pragnącym pozbyć się zbędnych kilogramów. Szklanka wody wypita około 20 minut przed posiłkiem pozwala zmniejszyć zjadaną ilość, zapewniając nam uczucie sytości i odbywa się to bez dostarczania zbędnych kalorii.
- Odwodnienie jest najczęstszą przyczyną spadku wydajności i wytrzymałości podczas ćwiczeń fizycznych. Utrzymanie prawidłowego nawodnienia przed i podczas wysiłku fizycznego jest skutecznym sposobem dla poprawy efektywności organizmu.
- Woda reguluje temperaturę naszego ciała. Kiedy temperatura otoczenia staje się wyższa niż temperatura naszego ciała, z powierzchni skóry zaczyna parować woda, która wydziela się w postaci potu. Dzięki temu mechanizmowi organizm może z łatwością regulować swoją temperaturę zarówno w lecie, jak i w zimie.
- Woda pełni funkcję ochronną i nawilżającą. To podstawowy składnik wszystkich płynów ustrojowych. Stanowi ochronę dla gałki ocznej, mózgu, rdzenia kręgowego, a także rozwijającego się płodu. Woda zapewnia również właściwą ruchomość stawów.
- Nic nie gasi pragnienia lepiej niż woda. Działa najlepiej, gdy pijemy często i małymi łykami. Wówczas zostaje wchłonięta do tkanek i odpowiednio wykorzystana. Wzmożone pragnienie, które przez wielu z nas jest lekceważone, jest pierwszym objawem tego, że jesteśmy odwodnieni. Właśnie dlatego powinniśmy uzupełniać płyny, zanim pojawi się uczucie pragnienia.
- Nawet niewielkie odwodnienia ma konsekwencje dla zdrowia. Suchość w ustach, spadek wydolności, zmęczenie, rozdrażnienie i bóle głowy to tylko niektóre z wielu skutków niedoboru wody w naszej diecie. Badania sugerują, że dzieje się tak za sprawą działania neutronów w naszym mózgu, które – rejestrując ubytki wody – sygnalizują ten fakt innym częściom mózgu odpowiedzialnym właśnie za nasze samopoczucie i zdolność do pracy umysłowej.
[views]